Populära elbilen Mercedes EQB läggs ner – ersättare kommer 2026

Bland Mercedes-Benz elbilar så är det EGB som sålt bäst i Sverige, med ungefär 4000 inregistrerade exemplar på de svenska vägarna. Men nu försvinner modellen, och endast lagerbilarna som finns kvar kommer att säljas.

Modellen som har plats för upp till sju personer har hyllats för sin komfort och praktikalitet men när det kommer till räckvidd, laddprestanda och utrymme på den tredje raden har det funnits en viss kritik. Modellen bedöms nu som föråldrad.

Istället kommer EQB att ersättas av en helt ny elektrisk version som lanseras i början av 2026.

Den får namnet GLB with EQ technology. Den kommer byggas på den mer moderna MMA-plattformen och får bland annat 800-voltsteknik. Det är samma plattform som sitter i nya helt elektriska CLA.

Nyhetsbrev
Håll dig uppdaterad med Allt om Elbils nyhetsbrev. Det är helt gratis.
Kristofer är skaparen bakom Allt om Elbil. Har följt utvecklingen av elbilar sedan 2016. Kör självklart också elbil och betraktar sig som en elbilsinfluencer. Mer information och kontakt.