Polisen i Las Vegas har fått 10 Tesla Cybertruck

Polisen i Las Vegas har nu tagit emot leverans av tio Tesla Cybertruck omgjorda till polisbilar. De tio bilarna har byggts om för polisbruk av Unplugged Performance via deras UP.FIT-division och presenterades under en ceremoni i Las Vegas med temat ”Teknik som räddar liv”.

De nya Cybertruck-polisbilarna är fullt utrustade med sirener, blåljus, kommunikationssystem och säkerhetsutrustning anpassad för polisens vardag. De har dessutom fått förstärkt fjädring, kraftigare bromsar och skyddsutrustning som gör dem redo för allt från patrullering i städerna till körning i tuffare terräng.

Polischefen Kevin McMahill lyfte fram att Cybertruck-flottan inte bara är hållbar utan också ett effektivt verktyg för att stärka både säkerhet och göra yrket mer attraktivt:

– De är praktiska, kraftfulla och byggda för att klara allt från Fremont Street till Red Rock Canyon, dessutom fungerar de som ett jäkligt effektivt rekryteringsverktyg, sa McMahill.

Satsningen är helt finansierad genom en donation från den amerikanska affärsmannen Ben Horowitz och han fru Felicia vilket innebär att de nya elbilarna inte kostat skattebetalarna något.

Samtidigt väntas flottan innebära stora besparingar i driftskostnader, upp till drygt 47 000 dollar per fordon under fem år genom lägre energi- och servicekostnader jämfört med traditionella bensinbilar.

Cybertruckarna beskrivs även i pressmeddelandet som de mest amerikanskt tillverkade polisbilarna på marknaden.

Nyhetsbrev
Håll dig uppdaterad med Allt om Elbils nyhetsbrev. Det är helt gratis.
Kristofer är grundaren av Allt om Elbil. Har följt utvecklingen av elbilar sedan 2016. Kör självklart också elbil. Mer information och kontakt.