Idag visar Opel upp nya pluginhybriden Opel Astra för omvärlden. Samtidigt berättar man också att den kommer som en helt eldriven version under namnet Astra-e. De första leveranserna dröjer dock till 2023 – ett år efter leveranserna av hybridversionen.
– Detta kommer vara första gången som vi erbjuder både en batterielektrisk och en plug-in hybridversion av samma modell. Jag är övertygad om att nya Astra och Astra-e kommer att göra ett kraftfullt intryck och locka många nya kunder till varumärket, säger Uwe Hochgeschurtz, VD på Opel.
Några mer detaljer om helelektriska Astra-e har Opel inte släppt. Stellantiskoncernen där Opel ingår har däremot tidigare i sommar aviserat en storsatsningar på elbilar. Inom koncernen håller man på att utveckla en plattform för elbilar som ska erbjuda en räckvidd på mellan 500 till 800 kilometer.
Kommentera