BMW iX fick i år en facelift med ny design och tekniska förbättringar som bland annat gav en längre räckvidd. Den stora suven från BMW har nu en WLTP-räckvidd på 701 kilometer, åtta procent mer än tidigare.
Nu berättar BMW att tillverkningen av den nya iX har startat vid fabriken i Dingolfing som fram till dagens datum har tillverkat 130 000 exemplar av den äldre generationen iX. Utöver längre räckvidd finns energitätare batterier, snabbaddare laddning och estetiska förbättringar bland uppgraderingarna. BMW har också förbättrat chassit och fjädringen och lovar en bättre balans mellan sportighet och komfort.
BMW iX är nu den elbil med längst räckvidd enligt WLTP bland märkets utbud, skriver BMW kort i sitt pressmeddelande. Så kommer det förbli fram det som BMW beskriver som sin viktigaste nyhet för 2025: Nämligen lanseringen av ”Neue Klasse” innan slutet på detta året.

– BMW iX är ett speciellt fordon för oss. För fyra år sedan, vid lanseringen, banade den väg för många framtida teknologier här på anläggningen. Och den markerade början på eran av helt elektriska fordon i vår fabrik, säger fabrikschef Christoph Schröder.
Kommentera