Enligt uppgifter planerar Tesla snart att lansera en ny bilmodell i Europa. Det handlar om den längre sexsitsiga Model Y L som redan lanserats i Kina. Det framkommer av uppgifter i samband med att den nu typgodkänts av EU.
Modellen har bland annat hyllats av motorjournalisten Alrik Söderlind:
– Den här tror jag många skulle gilla i Sverige. En riktig lyxbarnbil. Fantastiskt bra bil för en barnfamilj, konstaterade Alrik efter att ha kollat in modellen i Kina tidigare i höst.
Enligt typgodkännandet har Model Y L ett batteri på 88,2 kWh och en WLTP-räckvidd på 681 kilometer. Toppfarten är 201 km/h. Det framkommer också att den inte får dragkrok.

Model Y L har blivit 18 centimeter längre och 4,4 centimeter högre för att husera en tredje stolsrad. Den har två sittplatser på varje rad med fristående kaptensstolar på rad två.
I Kina kostar Model Y L omkring 25 000 kronor mer än den standardlånga Long Range-versionen. Den kommer skeppas från Teslas fabrik i Kina och enligt obekräftade uppgifter kan försäljningen starta redan under första kvartalet 2026.
















Kommentera