Ny lag ger fler publika laddstolpar – en per tio P-platser

EU har en del tydliga direktiv om hur laddinfrastrukturen ska byggas ut inom Unionen. Ett av dessa träder i kraft den 1 januari 2025 vilket avservärt kommer förbättra tillgången på publika laddare.

Verksamheter som har en parkering med fler än 20 platser måste erbjuda minst en laddpunkt. Beslutet gäller exempelvis köpcentrum, idrottshallar och liknande besöksmål. Styrkan hos detta beslutet är att det är retroaktivt.

– För kommersiella aktörer är det avgörande att inte bara uppfylla de nya kraven för antalet platser utan också att satsa på AC-laddning från ett kostnadseffektivt perspektiv. Att investera i snabbladdningsinfrastruktur kan även vara en lönsam åtgärd för att locka fler kunder och generera intäkter, uppmanar Patrik Drysén, för Vattenfall InCharge.

Kraven skärps ytterligare

Sedan tidigare finns det krav på att nybyggnationer med fler än tio parkeringsplatser måste ha framdragen infrastruktur för minst 20 procent av platserna – samt minst en laddpunkt.

Från 2027 skärps kraven ytterligare. Då måste det finnas minst en laddpunkt för var tionde parkeringsplats och framdragen infrastruktur för minst hälften av platserna.

Nyhetsbrev
Håll dig uppdaterad med Allt om Elbils nyhetsbrev. Det är helt gratis.
Kristofer är skaparen bakom Allt om Elbil. Har följt utvecklingen av elbilar sedan 2016. Kör självklart också elbil och betraktar sig som en elbilsinfluencer. Mer information och kontakt.