Den norska elbilsmarknaden fortsätter att frodas. När landet nu summerar sin nybilsstatistik för maj visar den att elbilarna knep hela 93,9 procent av marknaden. Det är en procentenhet över årssnittet på 92,7 procent.
Totalt registrerades det 13 384 elbilar i maj i Norge. Norska Trafikinformationsrådet (OFV) ser positivt på elbilsandelen och utsikterna för att Norge ska nå sitt mål om 100 procent elbilar ser ljust nu.
Dessutom ökar volymerna. Totalt hämtade 14 260 nya personbilar ut i maj, vilket är en ökning med 39,1 procent mot maj förra året. För årets första fem månader är ökningen 30,6 procent.
– Nybilsförsäljningen återspeglar oftast den ekonomiska situationen i landet. Och nu finns det tecken på växande ekonomisk optimism. Bilimportörer och återförsäljare kan i vilket fall som helst glädjas åt att nybilsförsäljningen återigen tar fart, säger direktör Øyvind Solberg Thorsen för Norska Trafikinformationsrådet (OFV).
Øyvind Solberg Thorsen tillägger:
– Och det kan bidra till något som är viktigt för oss alla eftersom Norge kan behöva en kraftig förnyelse av sin bilflotta. För närvarande har landets bilflotta en genomsnittsålder på cirka 11,5 år. Nya bilar, som nu huvudsakligen är elektriska, är säkrare, bättre och bidrar starkt till lägre utsläpp från vägtrafiken.
Tesla sticker ut
Siffrorna per bilmärke visar att det är Tesla som toppar listorna, och det en bra bit före konkurrenterna. Tesla Model Y sålde lika bra som plats två, tre och fyra summerat på topplistan. Totalt knep modellen en marknadsandel på 16,5 procent.
Totalt ökade Tesla med 213 procent i maj jämfört med samma månad förra året.
– Om vi tittar på Teslas försäljning i Norge både i maj och för året hittills skiljer vi oss från resten av Europa där försäljningen av detta bilmärke har haft en märkbar nedgång. Samtidigt går det mycket bra för många kinesiska bilmärken i Norge, säger Solberg Thorsen.
10 bäst säljande bilmodellerna i Norge, maj 2025
Modell | Antall | Andel |
---|---|---|
Tesla Model Y | 2 346 | 16,5% |
Toyota bZ4X | 992 | 7,0% |
Volkswagen ID.4 | 592 | 4,2% |
Volkswagen ID.3 | 579 | 4,1% |
Volkswagen ID.7 | 520 | 3,6% |
Skoda Enyaq | 379 | 2,7% |
BYD Sealion 7 | 377 | 2,6% |
MG MG4 | 367 | 2,6% |
Toyota Yaris Cross | 342 | 2,4% |
Volvo EX30 | 342 | 2,4% |
Även Toyota och Volkswagen säljer bra i landet. Om att Norge går emot de europeiska trenderna tillägger direktören:
– Det som verkar gälla nu är följande: Om du tycker att bilen är fin, priset är bra och du får det du vill ha vad gäller utrymme, utrustning och räckvidd, så är det just dessa saker som styr valet. Varumärkes- och modelllojalitet är inte längre särskilt viktigt för de flesta. Inte heller varifrån bilen kommer, förklarar Solberg Thorsen.
10 bäst säljande bilmärkena i Norge, maj 2025
Merke | Antall | Andel |
---|---|---|
Tesla | 2 600 | 18,2% |
Volkswagen | 1 914 | 13,4% |
Toyota | 1 633 | 11,5% |
Volvo | 979 | 6,9% |
BMW | 968 | 6,8% |
Audi | 662 | 4,6% |
Skoda | 623 | 4,4% |
MG | 576 | 4,0% |
Ford | 545 | 3,8% |
BYD | 517 | 3,6% |
Kommentera