Musk: Självkörande bilar kan sätta stopp för nya sexsitsiga Teslan

Tesla släppte igår en sexsitsig variant av Tesla Model Y på den kinesiska marknaden. Det med sex stolar fördelade över tre stolsrader i den förlängda karossen. Positiva reaktioner strömmade in från världens alla hörn om nya Model YL.

Men om det blir någon internationell lansering återstår att se, enligt Elon Musk. Tesla Kina har en egen fabrik som främst förser närliggande marknader med bilar. Både Europa och Nordamerika har sina egna Tesla Model Y-fabriker.

– Denna variant av Model Y börjar inte tillverkas i USA förrän i slutet av nästa år, skriver Elon Musk på plattformen X.

Sedan lägger han till en rejäl brasklapp:

– Men kanske aldrig, med tanke på självkörande bilars framväxt i USA, avslutar Musk.

Musk ger ingen kommentar om Tesla Model YL kommer till Europa.

Nyhetsbrev
Håll dig uppdaterad med Allt om Elbils nyhetsbrev. Det är helt gratis.
Kristofer är skaparen bakom Allt om Elbil. Har följt utvecklingen av elbilar sedan 2016. Kör självklart också elbil och betraktar sig som en elbilsinfluencer. Mer information och kontakt.