Miljoner till initiativ för en koldioxidfri elbil

Eva Schelin, vd för KK-stiftelsen. Foto: Susanne Kronholm.

Mission 0 House är ett samarbete mellan industri och akademi med mål ett helt eliminera växthusgasutsläpp från tillverkningsprocesser. Nu ger KK-stiftelsen 50 miljoner kronor till initiativet för att ta bidra till ett samarbete för en koldioxidfri elbil.

Tillsammans med finansiering från flera företag uppgår den totala budgeten till 100 miljoner kronor för de kommande fem åren. Allt ifrån fordons-, textil-, kemikalie- och stålindustrin, i form av Borgstena, Polestar, Sekab och SSAB finns representerade i projektet.

– KK-stiftelsens ambition är att finnas där för aktörer som vill gå före och visa vägen. Vårt bidrag till Mission 0 House är ett tydligt exempel på just detta. Initiativet har på flera sätt potential att bryta ny mark, inte minst genom det experimentella missionsbaserade arbetssättet och att satsningen leds av industrin, säger Eva Schelin, vd på KK-stiftelsen.

Målet är att utöka Mission 0 House till att omfatta 75 forskare och ingenjörer. Fler företag, lärosäten och finansiärer uppmuntras att ansluta sig till initiativet.

Mission 0 House startade som ett pilotprojekt 2024 och leds av Polestar och Lindholmem. Nu blir det möjligt för fem svenska högskolor och universitet att ansluta sig till samarbetet, dessa är Högskolan i Borås, Högskolan Väst, Jönköping University, Karlstads universitet och Mittuniversitetet. 

Lärosätena kommer att bidra med vetenskaplig expertis och anställa totalt 10 nya postdoktorer. Syftet med samarbetet är att skapa en dynamisk miljö där experter från olika discipliner kan mötas och arbeta tillsammans mot ett gemensamt mål, vilket främjar innovation och accelererar utvecklingen av lösningar.

Nyhetsbrev
Håll dig uppdaterad med Allt om Elbils nyhetsbrev. Det är helt gratis.
Kristofer är grundaren av Allt om Elbil. Följer utvecklingen av elbilen med fascination sedan 2016. Kör självklart också elbil. Mer information och kontakt.