Mercedes ska lansera 17 nya elbilar på tre år

Mercedes-Benz planerar för en rejäl offensiv med nya elbilar. Mercedes lanserade nyligen nya CLA baserad på MMA-plattformen. Det är märkets instegsmodell som Mercedes väljer att benämna Entry.

Utöver det kommer man också erbjuda nivåerna Core och Top End som bygger på andra flexibla plattformar. Totalt inkluderar planerna framåt 17 nya elbilar, där CLA alltså är först ut i år och följs sedan av CLA Shooting Brake i början på nästa år.

En annan högaktuell modell på ingång är Mercedes GLC som tillhör nivån Core. Den modellen kommer visas upp i samband med bilmässan i München nästa månad. Lanseringen blir sedan 2026.

Modellutbudet kommer inkludera både ”vanliga” Mercedes-modeller men också högpresterande AMG-modeller och elitens Mercedes Maybach-modeller.

Som ett konkret exempel på elektriskt topprestanda släpper Mercedes lite mer detaljer om det kraftfulla och sportiga konceptet AMG GT XX.

Här lovar Mercedes motoreffekter på över 1000 kW (1 360 hk) från tre axialflödesmotorer och högpresterande laddning med laddeffekter på upp till 850 kW under stora delar av laddkurvan.

En bredd

Med ytterligheterna CLA och AMG GT XX och 15 elbilar däremellan illustrerar Mercedes tydligt sina ambitioner att locka till sig en bred kundkrets. Det kan vara den breddning som Mercedes behöver.

Hittills i år har Mercedes-Benz Cars levererat 74 744 elbilar, det är ett tapp på 19 procent jämfört med samma period förra året. Sett till samtliga drivlinor har Mercedes minskat med sex procent under perioden.

Nyhetsbrev
Håll dig uppdaterad med Allt om Elbils nyhetsbrev. Det är helt gratis.
Kristofer är skaparen bakom Allt om Elbil. Har följt utvecklingen av elbilar sedan 2016. Kör självklart också elbil och betraktar sig som en elbilsinfluencer. Mer information och kontakt.