Mercedes visar nya GLA – elbil med upp till 657 kilometers räckvidd

Mercedes-Benz har nu visat upp en helt ny generation av GLA. Den kompakta suven blir nu helt eldriven och får en rejäl teknisk uppgradering med 800-voltsteknik, upp till 657 kilometers WLTP-räckvidd och snabbladdning som ska ge 27 mils räckvidd på tio minuter.

Den nya GLA är byggd för att locka både stadskunder och långpendlare. Vid lanseringen erbjuds tre eldrivna versioner. Instegsmodellen GLA 200 Electric har en elmotor på 165 kW och ett 58 kWh stort LFP-batteri som ger en räckvidd på 447 kilometer (WLTP).

Nästa steg är GLA 250+ Electric som får ett större NMC-batteri på 85 kWh och en räckvidd på 657 kilometer (WLTP). Denna har en motoreffekt på 200 kW. För den som vill ha fyrhjulsdrift är det GLA 350 4MATIC Electric som gäller. Den har en total motoreffekt på 260 kW, och klarar 0 till 100 km/h på 5,4 sekunder. Räckvidd är på 643 kilometer (WLTP).

Tack vare 800-voltssystemet kan bilen snabbladdas med upp till 320 kW. Mercedes uppger att det räcker med tio minuters laddning för att fylla på upp till 270 kilometers räckvidd enligt WLTP. AC-laddning sker med upp till 22 kW.

GLA blir större

Den nya generationen har samtidigt vuxit på flera håll. Hjulbasen är 61 millimeter längre än tidigare, kupén erbjuder mer benutrymme och bagageutrymmet rymmer upp till 410 liter eller 1 400 liter med baksätena nedfällda. Dessutom finns en frunk på 107 liter. De fyrhjulsdrivna versionerna får dessutom dra upp till två ton.

Invändigt introduceras Mercedes nya MBUX Superscreen som sträcker sig över hela instrumentpanelen. Den kompletteras av en ny AI-driven röstassistent som använder bland annat ChatGPT och Google Gemini för att kunna föra mer naturliga samtal och hjälpa till med navigation, laddplanering och andra funktioner i bilen.

– Den nya GLA är konstruerad för att göra avancerad teknik enkel att använda. Med upp till 657 kilometers räckvidd och möjlighet att ladda 270 kilometer på tio minuter omdefinierar den vad som är möjligt i segmentet, säger Mercedes-Benz teknikchef Jörg Burzer.

Försäljningen av Mercedes-Benz GLA startar imorgon uppger Mercedes Sverige. De första leveranserna sker till hösten. Några priser har dock inte kommunicerats.

Nyhetsbrev
Håll dig uppdaterad med Allt om Elbils nyhetsbrev. Det är helt gratis.
Kristofer är skaparen bakom Allt om Elbil. Har följt utvecklingen av elbilar sedan 2016. Kör självklart också elbil och betraktar sig som en elbilsinfluencer. Mer information och kontakt.