Mazda lanserar nya elbilen Mazda6e – kommer till Sverige i sommar

Mazda har sedan tidigare lanserat en eldriven variant av Mazda 6 i Kina som är utvecklad tillsammans med kinesiska Changan. Nu väljer Mazda att också ta modellen till Europa under namnet Mazda6e. Ja, Mazda verkar vilja skriva det så, och inte Mazda 6e. Försäljningen ska starta till sommaren.

Mazda6e kommer erbjudas med två drivlinor. Först ut är en basmodell med ett LFP-batteri på 68,8 kWh som ger en räckvidd på upp till 489 kilometer. Denna kan snabbladdas från 10 till 80 procent på 22 minuter med en maximal effekt på 200 kW. Framåt drivs den av en elmotor på 190 kW (258 hk).

För den som vill ha en längre räckvidd finns Mazda6e Long Range med ett NMC-batteri på 80 kWh vilket ger en räckvidd på 552 kilometer. Men det finns en haka. Denna varianten kan snabbladdas med maximalt 95 kW och 10 till 80 procent ska ta 45 minuter. Denna varianten är också något motorsvagare med en motor på 180 kW (245 hk). Sprinten 0 till 100 km/h görs på 8 sekunder.

Modellen är tämligen stor och mäter 4921 mm i längd, 1890 mm i bredd och 1491 mm på höjden. Bagaget rymmer 330 liter och kompletteras också med en stor rymlig frunk fram.

Interiören hämtar inspiration från det japanska konceptet ”Ma” vilket ska betyda enkelhet och harmoni i ett öppet utrymme. Löftet är gott om utrymme för passagerare både bak och fram med ett stort ljusinsläpp från det stora glastaket. Materialvalet ska förmedla en lyxig känsla.

Två olika utrustningsnivåer kommer erbjudas: Takumi och Takumi Plus. Takumi-modellen går att få i en beige eller svart konstläderinteriör medan Takumi Plus erbjuder en exklusiv, brun Nappaläderklädsel och elektriskt solskydd för panoramataket. 

I Sverige kommer Mazda6e premiärvisas i april. Försäljningen startar till sommaren. Några priser har inte kommunicerats.

Bonus: Christoffer Gullin från Elbilsmagasinet har kollat in Mazda6e:

Nyhetsbrev
Håll dig uppdaterad med Allt om Elbils nyhetsbrev. Det är helt gratis.
Kristofer är grundaren av Allt om Elbil. Följer utvecklingen av elbilen med fascination sedan 2016. Kör självklart också elbil. Mer information och kontakt.