Lyssna på vrålande elbilen Dodge Charger Daytona SRT

Den första elbilen från Dodge kommer få rejält med motorkraft. I sitt absolut topputförande kommer den leverera en effekt på 500 kW (670 hk). Dodge tycker också att en ”riktig bil” ska vräka och vråla.

Därför har man utrustat den kommande elbilen Dodge Charger Daytona SRT med ”ett elektroniskt avgassystemet”. Dodge pratar om ljudnivåer på upp till 126 dB.

I två korta videoklipp som publicerats på nätet kan vi höra signaturvrålet från den eldrivna Chargern.

– Det är faktiskt väldigt coolt, och du kan faktiskt känna det i bröstet. Det fyllde faktiskt det här rummet, inga problem. Det var extremt högt. Mycket högre än jag trodde att det skulle vara, kommenterar mannen bakom ett av klippen.

Nyhetsbrev
Håll dig uppdaterad med Allt om Elbils nyhetsbrev. Det är helt gratis.
Kristofer är skaparen bakom Allt om Elbil. Har följt utvecklingen av elbilar sedan 2016. Kör självklart också elbil och betraktar sig som en elbilsinfluencer. Mer information och kontakt.