Kinesiska biltillverkaren Leapmotor har i Europa ett nära samarbete med fordonskoncernen Stellantis. Efter en stor investering från koncernen är Stellantis delägare i Leapmotor och ansvarar för den euroepiska marknaden.
Leapmotor har lanserat flera elbilar i Europa sedan partnerskapet inleddes och nya modeller är på gång. Men Leapmotor drabbas ändå av EU:s strafftullar trots att delägaren Stellantis har sitt huvudkontor i Nederländerna.
Men Leapmotor kan nu vara på väg att runda det. Enligt Stellantis VD Antonio Filosa kommer Leapmotor börja tillverka elbilar lokalt inom EU. Närmare bestämt i Spanien, och det med start redan nästa år.
Filosa bekräftade uppgiften vid ett evenemang hos finansgruppen Kepler Cheuvreux rapporterar Automotive News Europe. Däremot ville han inte ge några detaljer om en specifik plats.
Men mycket pekar på fabriken i Zaragoza där Stellantis redan bygger Peugeot 208, Opel Corsa och Lancia Ypsilon. Anläggningen är dessutom planerad att växa med en ny batterifabrik i ett samarbete mellan Stellantis och kinesiska CATL.

Först ut väntas bli Leapmotor B10 som är en SUV i C-segmentet. Den skeppar Leapmotor i dagsläget från en fabrik i Kina. Även den precis lanserade mindre halvkombin B05 kan bli aktuell, den har Leapmotor utvecklat speciellt för att utmana i Europa.
Tillverkning i Europa innebär att Leapmotor slipper de extra 20,7 procent i tullar som annars läggs på märkets elbilar importerade från Kina.
















Kommentera