Lamborghini visade för några år sedan upp det helelektriska konceptet Lamborghini Lanzador som skulle bana väg för märkets första elbil. Konceptet som visades upp kom bland annat packat med 1 360 hästkrafter och beskrivs som en elbil för vardagen.
Men efter ett tag meddelade Lamborghini att den planerade lanseringen 2028 skjuts på till framtiden. Efter nya uttalande från Lamborghinis VD Stephan Winkelmann ser nu utsikterna för Lanzador ut att bli ännu mer ovissa. Det trots att Ferrari i dagarna kontrat med sin första elbil.
Lamborghini tror nämligen inte att tiden är mogen för helelektriska supersportbilar. Istället satsar den italienska sportbilstillverkaren vidare på laddhybrider där elmotorer kombineras med stora förbränningsmotorer för att behålla både prestanda och känsla bakom ratten. Det berättar Winkelmann i en intervju med Forbes.
I dag är hela Lamborghinis modellutbud elektrifierat i någon form. Märket har nyligen lanserat nya modeller som Lamborghini Revuelto och Lamborghini Temerario där elmotorer används för att förbättra acceleration, väghållning och fyrhjulsdrift utan att göra avkall på det karaktäristiska motorljudet.
– Våra kunder vill fortfarande ha ljudet och förbränningsmotorerna, säger Winkelmann.
Den nya Temerario kombinerar en dubbelturbomatad V8 med tre elmotorer och ett mindre batteri på 3,8 kWh. Tillsammans levererar drivlinan totalt 907 hästkrafter och klarar 0 till 100 km/h på under 2,7 sekunder.
Enligt Lamborghini handlar elektrifieringen inte bara om att minska utsläpp utan också om att förbättra körupplevelsen. Elmotorerna hjälper bilen att få bättre grepp vid acceleration och snabbare respons i kurvorna samtidigt som V8-motorn står för dramatiken och ljudupplevelsen som märkets kunder efterfrågar.
– Vi säljer drömmar, inte mobilitet. Våra kunder vill ha något emotionellt, avslutar Winkelmann.
















Kommentera