Idag har EU-kommissionen presenterat de slutliga strafftullarna på elbilar från Kina. Tullarna höjs en aning för BYD, sänks för Geely och SAIC. Dessutom tillkännager man nu tullarna för Tesla som nu kliver fram som vinnaren. Tesla får de lägsta tullarna av alla på endast 9 procent.
Tullarna varierar mellan olika tillverkare beroende på hur samarbetsvilliga de har varit under utredningen. Dessutom beslutar EU nu också om att inte införa tullarna retroaktivt. De slutliga tullarna landar på:
- BYD: 17,0%
- Geely: 19,3%
- SAIC: 36,3%
- Tesla: 9%
- Övriga samarbetande företag: 21,3%
- Alla andra icke-samarbetsvilliga företag: 36,3 %.
Tullarna drabbar bland annat Volvo som är en del av Geely-koncernen där exempelvis Volvo EX30 tillverkas i Kina. Från och med nästa år kommer EX30 tillverkas i Gent och slipper då tullarna. Tesla tillverkar idag Tesla Model 3 för Europa i Kina medan storsäljaren Model Y tillverkas i Berlin.
Kommentera