Kina lämnar formell protest mot EU-tullar på elbilar

Idag börjar EU:s strafftullar på elbilar tillverkade i Kina att börja gälla. Nu har Kinas handelsministerium lämnat in ett formellt klagomål mot tullbeslutet till Världshandelsorganisationen.

– Kina är inte överens om och accepterar inte beslutet och har lämnat in ett formellt klagomål i enlighet med Världshandelsorganisationens mekanism för tvisthantering, säger en talesperson som tillägger att Kina hoppas på en snabb lösning för att ”undvika en upptrappning i handelsfriktionen”.

Samtidigt kommer rapporter om att EU har beslutat att skicka tjänstemän till Peking för att hålla fler samtal som syftar till att hitta ett alternativ till tullarna. Kina har hotat med egna strafftullar på varor från EU. Det inkluderar bland annat mejeri, fläsk och konjak samt bilar med stora förbränningsmotorer.

Nyhetsbrev
Håll dig uppdaterad med Allt om Elbils nyhetsbrev. Det är helt gratis.
Kristofer är skaparen bakom Allt om Elbil. Har följt utvecklingen av elbilar sedan 2016. Kör självklart också elbil och betraktar sig som en elbilsinfluencer. Mer information och kontakt.