I början av veckan lanserade Volvo sin lilla elbil EX30 i ett Cross Country-utförande. En elbil som ska inspirera människor till att leta sig ut i naturen vilket altid är trevligt. Volvo är däremot inte ensamma om att ha tänkt tanken.
I samband med den svenska lanseringen av Kia EV3 i slutet på förra året visade Kia Sverige också upp en äventyrligare variant av EV3. Till skillnad från Volvos skapelse är EV3an i grundutförande den vanliga EV3an men som Kia kittat upp med diverse originaltillbehör som kan vara bra att ha om man är av det mer äventyrliga slaget.
I en liten video visar Kia upp utsmyckningen som består av originaltillbehör som finns att köpa hos Kias återförsäljare. På den smyckade Kian sitter en takplattform från Thule Caprock S, extra LED-ljus från Hella, vinterhjul och skidor från Kia, kylbox från IndelB samt ett gäng klisterdekaler.
Kommentera