Källan: Stor efterfrågan på elbilen Opel Mokka-e – slutsåld för lång tid framöver

Förra månaden presenterade Opel sin nya elsuv Mokka-E. Den nya elbilen har en räckvidd på 337 kilometer och ett startpris på 369 900 kronor. Ett attraktivt erbjudande har det visat sig.

Enligt uppgifter till tyska tidningen Edison har Opel redan sålt slut på lanseringsversionen av av den nya elbilen. Den tyska källan inom Opel är helt klart överraskad. I Tyskland har man dessutom sålt slut på stora delar av nästa års volym.

– Efterfrågan i Tyskland överstiger helt klart våra förväntningar. Vissa varianter av Mokka-e är redan slutsålda för innevarande modellår fram till september 2021, säger en talesman på Opel till tidningen.

Opel hade inte förväntat sig så höga försäljningssiffror. PSA-anläggningen i Poissy nära Paris där modellen ska tillverkas sida vid sida med DS3 e-tense har helt enkelt inte mer produktionskapacitet att erbjuda.

Nyhetsbrev
Håll dig uppdaterad med Allt om Elbils nyhetsbrev. Det är helt gratis.