För ett litet tag sedan öppnade Ionity sin första laddstation i Sverige med tak över laddarna. Detta är Ionitys 55:e station i Sverige och man beskriver stationen som ett helt nytt steg i bolagets satsning på snabbladdning.
Stationen i Falkenberg är utformad med fokus på utrymme och en behagligare väderskyddad laddningsupplevelse. Här finns 16 snabbladdare som kan leverera upp till 400 kW.

– Vi är glada att kunna öppna vår 55:e laddstation i Falkenberg. Det här är vår första station med tak, något som ger elbilsförare en tryggare och mer bekväm laddning oavsett väder. Stationen är ett viktigt steg i vår expansion och vårt mål att erbjuda snabb och pålitlig snabbladdning i hela landet, kommenterar Martin Risberg, Country Manager Sverige, Norden och Baltikum.
Under den senaste tiden har Ionity öppnat en rad nya koncept med allt från snabbladdare med betydligt högre effekter till laddstationer med betydligt mer faciliteter.
I somras öppnade Ionity exempelvis en väl tilltagen laddstation i Värnamo med en egen servicebutik:
















Kommentera