Imorgon premiärvisar Xiaomi en elbil med över 1500 hästkrafter

Kinesiska teknikjätten Xiaomi lanserade i början av detta året sin första elbil Xiaomi SU7. Det blev en sportig skapelse som sades hämta inspiration från Porsche och Tesla. Bilen har en motoreffekt på hela 495 kW (663 hk) och klarade 0 till 100 km/h på snabba 2,78 sekunder.

Men det var inte tillräckligt ansåg Xiaomis grundare Lei Jun. Kort efter lanseringen introducerade han konceptet Xiaomi SU7 Ultra som han beskrev som sin ”drömbil”. Den har en hissnande motoreffekt på hela 1138 kW (1548 hk) från tre motorer och ska klara sprinten 0 till 100 km/h på 1,97 sekunder. Toppfarten är hela 350 km/h.

Nu förbereder sig Xiaomi för att visa den färdiga produktionsversionen. Det redan imorgon.

– Produktionsversionen av SU7 Ultra har toppprestanda, toppteknologi och toppkörupplevelse, och kan köras på vanliga gator eller på en racerbana, skriver Lei Jun i sociala medier.

Produktionen ska sedan starta under första halvan av 2025. Löftet är att produktionsbilen ska vara väldigt lik konceptet:

Nyhetsbrev
Håll dig uppdaterad med Allt om Elbils nyhetsbrev. Det är helt gratis.
Kristofer är grundaren av Allt om Elbil. Följer utvecklingen av elbilen med fascination sedan 2016. Kör självklart också elbil. Mer information och kontakt.