Det finns stora besparingar att göra genom att minska energiförbrukningen hos elbilar. Bilen blir både billigare i drift för ägaren, samtidigt som inköpspriset också blir lägre eftersom tillverkaren kan utrusta den med ett mindre batteri och ändå kunna leverera tillräckligt mycket praktisk räckvidd.
Nu har Hyundai Motor och Kia presenterat tre nya temperaturkontrolltekniker som är utformade för att förbättra just energieffektivitet i fordonet men som samtidigt också ska öka passagerarnas komfort. Innovationerna sägs vara nära lansering.
Svalkande rutor
En av metoderna är att belägga bilarnas rutor med något man kallar för ”Nano Cooling Film”. Den är inte helt olik en klassisk toningsfilm och blockerar infraröd strålning från utsidan precis på samma vis. Det unika med filmen är dock att den också tillåter värmen att strömma ut från fordonet. Den kan sänka kupétemperaturen med mer än 12°C en varm sommardag.
Varma golv

Den andra metoden är ett system för uppvärmning av kupén som snabbare och mer effektivt ska värma upp bilen under kalla dagar. Det genom ett system med infrastrålning. Vid sidan av bilens befintliga värmesystem kan strålningsvärmesystemet spara upp till 17 procent energi när det når den önskade temperaturen. Systemet som är placerat i golvet värmer upp underkroppen inom loppet av tre minuter, vilket avsevärt förbättrar passagerarkomforten.
Värmeelementet kan nå 110°C och är inlindat i ett tygmaterial som avger infraröda strålar och håller värmen på en behaglig nivå. Ett brännskyddssystem upptäcker kroppskontakt och sänker omedelbart temperaturen, vilket ska göra systemet säkert.
Frostfria rutor

Den tredje metoden är en metallbeläggning till bilens rutor som snabbt kan värmas upp genom en svag spänning. Det ska göra det möjligt att helt avfrosta bilens rutor på fem minuter vid en temperatur på -18°C.
Det är en metod som är mycket effektivare än att värma upp rutan med varmluft från kupéfläkten. Rutan avfrostas fyra gånger snabbare än traditionella metoder och förbrukar 10 procent mindre energi.
– De tre teknologier som visades idag är närmare lansering än någon annan teknik. Vår roll är att utveckla teknologier för att ge den mest behagliga passagerarmiljön för all tid som kunden spenderar i bilen, kommenterar Young Ho Jung, värmechef på Hyundai.
Kommentera