Hyundai Granduer är en lyxig sedan som hade premiär under 80-talet. Modellen såldes i Sverige under en period men blev ingen större succé. Det finns strax under 100 stycken i trafik i Sverige idag.
I år fyller modellen 35 år och för att fira modellen har Hyundais designavdelning gjort ett gjort en nytolkning av premiärmodellen men i utförandet av en elbil.
Retrokonceptet hämtar inspiration från bland annat Hyundai IONIQ 5. Det skvallrar konceptets ljussignatur om. Bilens pekskärm, som går i retrostil, ersätter rattar och reglage och växelväljaren har hämtat sin inspiration från ett flygplan.
Bilens stolar går i vinrött sammet, något som härstammar från den ursprungliga modellen. Baksidan av stolarna är dekorerade med nappaläder.
Genomgående för bilen är ett bronsfärgat ljus som breder sig ut i kupén. Speglar i taket reflekterar ljuset vilket ska öka känslan av rymd,. Genomgående ska färgtonerna göra att kupén utstrålar lyxig salong från mitten av 80-talet.
– När våra designers tänker på framtiden är det viktigt att titta tillbaka på vad vi har skapat i det förflutna och hitta inspiration från det, säger Hak-soo Ha, chef för interiörteamet på Hyundai Design Center.
– Med Heritage Series Grandeur har våra designers tolkat en viktig del av Hyundais historia i en underbar unik blandning av vintage samtidigt som den återspeglar de gränslösa möjligheterna i vår elektriferade era, fortsätter Hak-soo.
Ingen lyxbil är dock komplett utan en cigarrlåda, givetvis finns en sådan i bilen.
Det är inte första gången Hyundai omtolkar en klassisk modell. Nya IONIQ 5 är en nytolkning av den klassiska modellen Hyundai Pony. Kanske kan Hyundai Granduer ge en föraning om framtida elbilar från Hyundai?
Kommentera