Här ser du premiären av Volvo EX60 – elbil med 810 km räckvidd

Volvo Cars visar snart upp den nya elbilen Volvo EX60 för första gången och det kommer vara möjligt att följa avtäckningen i en livesändning. Den nya eldrivna Volvon som placerar sig i ett segment av mellanstora suvar kommer få upp till 810 kilometer i räckvidd.

Volvo har själv beskrivit EX60 som banbrytande och en av Volvos absolut viktigaste lanseringar. Volvo EX60 placerar sig nämligen i samma segment som XC60 som är märkets bäst säljande bilmodell genom tiderna.

Modellen blir också extra viktig för Volvo i Sverige, då det är Volvos första elbil som ska tillverkas på svensk mark. Närmare bestämt vid Volvos fabrik i Torslanda.

Premiären startar klockan 18.00 den 21 januari och går att se direkt i videospelaren nedanför:

Nyhetsbrev
Håll dig uppdaterad med Allt om Elbils nyhetsbrev. Det är helt gratis.
Kristofer är skaparen bakom Allt om Elbil. Har följt utvecklingen av elbilar sedan 2016. Kör självklart också elbil och betraktar sig som en elbilsinfluencer. Mer information och kontakt.