Här ser du premiären av elbilen Volvo XC40 på onsdag

Volvos vision om att ladda direkt från lyktstolpen.

Premiären för den helt eldrivna Volvo XC40 närmar sig. Den äger rum på onsdag klockan 18.30 svensk tid och du har möjlighet att se avtäckningen online via en livesändning som Volvo styr upp.

”Volvo välkomnar dig att ta del av premiären av den första elbilen; den elektriska XC40. På det här evenemanget kommer Volvo Cars också presentera sin strategi för en hållbar framtid.”, skriver Volvo i ett pressmeddelande.

Livesändningen kommer du att hitta på denna länken. Under livesändningen och avtäckningen av elektriska Volvo XC40 får vi träffa flera nyckelpersoner inom Volvo, bland annat:

  • Håkan Samuelsson, President and CEO, Volvo Car Group
  • Henrik Green, Chief Technology Officer 
  • Björn Annwall, Head of the EMEA region and Global Commercial Operations 
  • Martina Buchhauser, Head of Procurement
Missa inget
En till två gånger i månaden får du ett trevligt nyhetsbrev med en sammanfattning av de senaste nyheterna. Det är helt gratis.
Kristofer är grundaren av Allt om Elbil. Följer utvecklingen av elbilen med fascination sedan 2016. Kör självklart också elbil. Mer information och kontakt.