Mercedes har levererat bilar till påven och Vatikanstaten i 94 år och under de senaste 45 åren har påven dessutom åkt i en Mercedes G-Klass som påvebil. Nu har påven fått en ny G-klass och denna gången är det den helt eldrivna nykomlingen Mercedes G 580 EQ.
Bilen har byggts om rejält för att bli en äkta påvebil. Baksätet har ersatts med en centralt placerad stol som är höjd och vridbar. Här kan han sitta under parader och vinka till publiken.

Bakom påvens sittplats finns två separata stolar som integrerats på vänster och höger sida för ytterligare passagerare. Precis som tidigare påvebilar är fordonet målat i klassisk pärlvit.

Taket har tagits bort från B-stolpen och bakåt men vid dåligt väder kan en hardtop skydda påven. Den vänstra bakdörren har tagits bort, och den högre har bytt hängning. Baktill finns ytterligare en instegsmöjlighet.

– Med den nya påvebilen är påven Franciskus den första påven som reser i en helt elektrisk Mercedes-Benz när han gör offentliga framträdanden. Detta är en speciell ära för vårt företag, och jag skulle vilja tacka Hans Helighet för hans förtroende. Med denna påvebilen sänder vi också ut en tydlig uppmaning för elektromobilitet, kommenterar Ola Källenius, VD på Mercedes.

















Kommentera