Elbilarna slår rekord – 50% av alla nya bilar var en elbil i december

Registreringsstatistiken över nya bilar i december är nu klar och summerad. Det blev den högsta totalsiffran för antalet registrerade elbilar under en enskild månad och det med mycket stor marginal.

Under december registrerades det 37 428 nya bilar i Sverige och av dessa var 18 546 elbilar. Det är det högsta antalet elbilar på en enskild månad och nästan dubbelt så högt som det gamla rekordet som sattes i november i år. Även sett till samma period i fjol så är det nästan en dubblering.

Antalet registrerade elbilar sett till det totala antalet registrerade bilar innebär att hälften (49,55%) av alla nya bilar i Sverige var en elbil under december.

Topp 20 elbilar december

Absolut i topp ligger Volvo som knep första- och tredjeplatsen för månaden. Volvo levererade 2614 stycken Volvo XC40 Recharge och 1349 stycken Volvo C40 Recharge. På andraplats kom Volkswagen med 1721 stycken VW ID.4.

ModellAntal
1Volvo XC40 Recharge2 614
2Volkswagen ID.41 721
3Volvo C40 Recharge1 349
4Tesla Model Y1 091
5BYD Atto 3980
6Cupra Born705
7MG Marvel R643
8Kia EV6633
9Polestar 2595
10Kia Niro EV583
11Skoda Enyaq iV573
12Nissan Leaf534
13Volkswagen ID.5441
14MG 5 EV403
15Volkswagen ID.3399
16Renault Mégane E-TECH375
17Peugeot 2008369
18Ford Mustang Mach-E326
19Audi Q4 e-tron291
20BMW X3259

Elbilarna i topp totalt

Det intressanta är också att elbilarna utklassar förbränningsmotorerna på topplistan över alla registrerade bilar i december. 6 av 10 modeller på topplistan är helt eldrivna.

Två av modellerna finns med båda alternativen och där är de helt eldrivna alternativen i majoritet. Endast två av modellerna på topplistan finns bara som bilar med förbränningsmotorer.

ModellAntalVarav 100% el
1Volvo XC40310884%
2Volvo XC6020050%
3Volkswagen ID.41721100%
4Volvo V6015950%
5Volvo C401349100%
6Tesla Model Y1091100%
7BYD Atto 3980100%
8Kia Niro76177%
9Cupra Born705100%
10MG Marvel R643100%
Missa inget
En till två gånger i månaden får du ett trevligt nyhetsbrev med en sammanfattning av de senaste nyheterna. Det är helt gratis.
Kristofer är grundaren av Allt om Elbil. Följer utvecklingen av elbilen med fascination sedan 2016. Kör självklart också elbil. Mer information och kontakt.