I veckan startade Volvo tillverkningen av Volvo EX60 vid fabriken i Torslanda. Den efterlängtade elbilen beskriver Volvo själva som banbrytande och en avgörande lanseringen för att få fler att välja elbil.
Den erbjuder både lång räckvidd och mycket snabb laddning och placerar sig i det populära segmentet mellanstora suvar. Kundleveranserna ska starta i sommar. I en intervju för DI berättar VD Håkan Samuelsson mer om produktionsstarten:
– Det är en fantastiskt viktig milstolpe. Vi vill bli ett elektriskt bilmärke. Exakt hur lång tid det tar får vi se men vi ska ha de bilar som krävs runt 2030. Den här modellen är ett enormt viktigt tillskott. Det är en bil i det största segmentet i Europa och bygger dessutom på en helt ny plattform som vi ska använda för fler bilar framöver, berättar Samuelsson.
Vidare förklarar han att lanseringen är oerhört viktig för Torslandafabriken. Inte bara för de anställda. Den står också för åtta procent av Sveriges export. Om fabriken ska finnas kvar måste de ha bra bilar förklarar Samuelsson: ”Den här bilen är jätteviktig”.
Efterfrågan för Volvo EX60 är stor. Tidigare har Volvo berättar att man fått in över 3000 beställningar bara i Sverige bara den första månaden efter att orderböckerna öppnade. För att möta efterfrågan överväger Volvo att hålla igång produktionen under semestern:
– Kundintresset är högre än förväntan. Vi tittar nu på om vi kan göra ännu fler bilar. Först gäller det att rampa upp enligt plan men vi tittar också på om vi kan producera några extra dagar under semestern. Det diskuterar vi med våra anställda och facket, berättade Samuelsson.
I ett video
















Kommentera