Tidigare i sommar visade Geely upp de första teaserbilderna på den lyxiga eldrivna minibussen Zeekr 009. Då var det endast ett par skuggiga silhuetter.
Idag får vi se flera nya bilder på den eldrivna minibussen som är baserad på Geelys SEA-plattform. En plattform som bland annat sitter i den sportiga Göteborgsdesignade elbilen Zeekr 001 och som kommer användas av både Volvo och Polestar.
Zeekr ger inga detaljer om minibussen 009, mer än att man tidigare profilerat den som en lyxig minibuss. Det enda vi får veta är att den ”kommer snart”. Om vi kan förvänta oss en europeisk lansering återstår också att se.

Zeekr är ett kinesiskt elbilsmärke som ingår i Geely-koncernen och har nära kopplingar till koncernens designkontor i Göteborg. Idag levererar Zeekr bara elbilar till Kina men märket har sagt att man har globala ambitioner.
Kommentera
Kommentarerna omfattas inte av sidans utgivningsbevis.