Första Zeekr 001 på väg till Europa

Mot slutet av det här året startar de svenska leveranserna av den första elbilen från Geely-märket Zeekr. Nu meddelar Zeekr att en största sändningen med bilar står redo i hamnen, redo att skeppas iväg till Europa.

– Dessa eldrivna och intelligenta Zeekr 001-bilarna är på väg till Europa, skriver Zeekr i en kort kommentar.

Zeekr 001 är märkets flaggskepp och en av två modeller som är aktuella för Sverige. Den andra är stadssuven Zeekr X.

Zeekr 001 är av modell shooting brake-karaktär med fokus på premiumupplevelser och prestanda. Toppmodellen levererar en motoreffekt på 400 kW (544 hk) och klarar 0 till 100 km/h på 3,8 sekunder.

Tidigare i sommar hade jag möjlighet att provköra toppmodellen Zeekr 001 AWD Privelege. Det är en upplevelse som stannade kvar, för nykomlingen imponerar med hög komfort, prestanda och ett gott helhetsintryck. Läs mer om provkörningen här.

Nyhetsbrev
Håll dig uppdaterad med Allt om Elbils nyhetsbrev. Det är helt gratis.
Kristofer är grundaren av Allt om Elbil. Följer utvecklingen av elbilen med fascination sedan 2016. Kör självklart också elbil. Mer information och kontakt.