Första elbilen i VW-gruppens nya småbilsserie har premiär den 9 april

I år kommer Volkswagenkoncernen att lansera fyra nya elbilar i ett nytt instegssegment. Den nya modellserien har fått namnet Electric Urban Car och syftet är att göra elbilar mer tillgängliga för fler. Nu är det första premiärdatumet officiellt.

De nya modellerna är baserade på den nya plattformen MEB+ och både Volkswagen, Skoda och Cupra kommer att lansera sina varianter. Från Volkswagen kommer vi att få ID. Polo och ID. Cross.

Från Skoda kommer den kompakta Epiq och från Cupra kommer Raval. Det är just Cupra Raval som kommer att bli den första modellen i den nya eldrivna småbilsserien.

Nu bekräftar Cupra att världspremien av Cupra Raval är satt till den 9 april.

Specifikationerna för de fyra elbilarna är hyfsat snarlika eftersom de är baserade på samma plattformen. Men för Cupras del är det fokus på de mer motorstarka alternativen. Insteget heter Cupra Raval Dynamic och har en räckvidd på 450 kilometer och en motoreffekt på 155 kW.

Det kan jämföras med bland annat Volkswagen ID. Polo och Skoda Epiq som kommer med motorsvagare alternativ på 85 kW och 99 kW utöver ett 155 kW-alternativ.

Cupra är så klart inte komplett med ett ännu motorstarkare alternativ. Toppmodellen VZ Extreme ska leverera upp till 166 kW i motoreffekt (226 hk) med ett vridmoment på 280 Nm och en toppfart på 175 km/h.

Relaterad läsning: Jag har kört Skoda Epiq – en liten billigare elbil.

Nyhetsbrev
Håll dig uppdaterad med Allt om Elbils nyhetsbrev. Det är helt gratis.
Kristofer är skaparen bakom Allt om Elbil. Har följt utvecklingen av elbilar sedan 2016. Kör självklart också elbil och betraktar sig som en elbilsinfluencer. Mer information och kontakt.