Fore – Polestar kombinerar provkörningar med vintergolf i Åre

Den svenska elbilstillverkaren Polestar väljer återigen Åre för att visa upp sina elbilar. Förra året lät elbilstillverkaren en Polestar 4 fungera som en webbkamera över fjälltoppen vid sidan av möjligheten att låta nyfikna prova deras elbilar.

I år kombinerar Polestar vintergolf och provkörningar under sportslovsveckorna i Åre. Provkörningsdestinationen kallar man för Drive below zero vilket ska återspegla Polestars syn på kompromisslös design, innovation och ambitionen att påskynda omställningen mot en hållbar framtid.

Upplevelsen innebär att Polestar ger deltagare möjlighet att spela tre hål på en vinteranpassad golfbana i anslutning till provkörningen av Polestar 3.

– Åre är en självklar plats för oss. Här visar vi vad våra bilar är utvecklade för och klarar av samtidigt som vi möter människor som precis som vi delar en passion för nytänkande och att få uppleva det oväntade. Med Drive below zero har vi vänt på konceptet och erbjuder både en provkörning och en golfupplevelse som bara Polestar kan leverera, säger Cecilia Luc Mastio, marknadschef på Polestar Sverige.

Polestar uppger dock att antalet platser är begränsade och förbokas via Polestars hemsida.

Nyhetsbrev
Håll dig uppdaterad med Allt om Elbils nyhetsbrev. Det är helt gratis.
Kristofer är skaparen bakom Allt om Elbil. Har följt utvecklingen av elbilar sedan 2016. Kör självklart också elbil och betraktar sig som en elbilsinfluencer. Mer information och kontakt.