En första titt på Nissan Micra som elbil

Nissan Micra.

Nissan visade förra månaden upp nästa generationen Nissan Micra. Nytt är att den för första gången blir helt elektrisk. Om den känns bekant så är det för att den delar plattform och teknik med Renault 5.

Men tillskillnad från Renault 5 så är Micra mer mjuk och rund i formen. Hela designen är mer tillbakahållen och andas mindre retro än sitt franska syskon. Ett trevligt alternativ för den som inte fastnat för Renaults retrodesign.

Nu har Nissan visat upp Micra för första gången på svensk mark, och jag bjöds in till premiären för att ta en närmare titt. I videon nedanför delar jag med mig av intrycken.

Med Micra vill Nissan erbjuda en elbil som fler har råd med. Den levererar en räckvidd på upp till 419 km (WLTP) med det största batteriet på 52 kWh.

Interiören i Renault 5… jag menar Nissan Micra. 😉

Insidan bjuder på en bekant interiör för den som redan spanat in Renault 5. Här finns en god mix med fysiska reglage, ett stabilt infotainmentsystem med Google built-in för navigering, appar och röststyrning.

Utrymmet i framsätet får godkänt, medan baksätet är mycket trångt. Bagaget är bra tilltaget för bilens storlek på knappt fyra meter och lastar 326 liter.

Försäljningen startar mot slutet av 2025. De svenska priserna har ännu inte kommunicerats.

Nyhetsbrev
Håll dig uppdaterad med Allt om Elbils nyhetsbrev. Det är helt gratis.
Kristofer är grundaren av Allt om Elbil. Följer utvecklingen av elbilen med fascination sedan 2016. Kör självklart också elbil. Mer information och kontakt.