Lancia Ypsilon HF blir nu snabbare och vassare i en ny uppdatering. Sedan introduktionen förra året har den nu fått 40 extra hästkrafter och klarar sprinten 0 till 100 km/h lite snabbare.
Nya Ypsilon HF får nu 280 hästkrafter (207 kW) vilket tar bilen från stillastående upp till 100 km/h på 5,6 sekunder och en toppfart på 180 km/h. Ombord finns ett batteri på 54 kWh vilket ska ge en WLTP-räckvidd på 370 kilometer.

Ypsilon HF har ett sänkt chassi, bredare hjulspår och distinkta sportdetaljer som HF-emblem, diffuser och 18” fälgar. HF-varianten har också ett adaptivt chassi, Torsen-differential och kraftfullare bromsar med 355 mm-skivor.

Inredningen är inspirerad av Delta Evoluzione med laserskurna sportstolar i Econyl, perforerad läderratt och aluminiumpedaler.
För tillfället säljs inga varianter av Lancia Ypsilon i Sverige. Försäljningen är begränsad till hemmamarknaden Italien och några andra utvalda länder i Europa.
Kommentera