Under de senaste veckorna har det stormat med protester vid Audis bilfabrik i Bryssel. Det efter uppgifter om att Audi överväger att stänga fabriken efter att man avslutar produktionen av elbilen Audi Q8 e-tron som tillverkas där idag.
Belgisk media skriver nu att den kinesiska elbilstillverkaren Nio snabbt varit framme och knackat på dörren hos Audi. De ska enligt uppgifterna vilja ta över fabriken. Bland annat ska en en delegation från Nio ska ha besökt fabriken under de senaste veckorna. Enligt uppgifterna filar Nio nu på ett erbjudande som man kommer lämna över till Volkswagen Group senast nästa måndag. Det skriver belgiska tidningen De Tijd.
Enligt uppgifterna ska Nio använda fabriken till att tillverka bilar där. Att lokalisera produktionen till Europa är ett sätt för den kinesiska biltillverkaren att ducka EU:s strafftullar som definitivt kan komma att klubbas igenom på onsdag i nästa vecka.
Nio dementerar däremot till uppgifterna:
– Hur har Nio råd med en fabrik som Audi inte har råd med? Ryktena är grundlösa, sa William Li, VD för Nio i ett uttalande.
Kommentera