Det är snart fem år sedan Citroën och Polestar rök ihop i Frankrike. Den franska biltillverkaren menade att Polestars logotyp var för lik märkets egna. Men efter en tid av strider valde Citroën att lägga ner stridsyxan.
Nu berättar Polestar att man tar klivet in i Frankrike. Det när man nu startar försäljningen av Polestar 2, Polestar 3 och Polestar 4. Landet blir den 28:e marknaden för elbilstillverkaren.
– Vi är väldigt glada över att lansera hela vår portfolio av prestandabilar i Frankrike, en av Europas snabbast växande elbilsmarknader. Vi har redan fått fantastiska recensioner av våra bilar i fransk media och ser fram emot att se fler bilar rulla ut på de franska vägarna under det andra halvåret, säger Michael Lohscheller, vd för Polestar.
Polestar kommer att använda sig av samma framgångsrika strategi som man skiftet över till i Sverige. Man kommer att kombinera direktförsäljning online med fysiska försäljningsställen som ska öppnas tillsammans med utvalda partners.
Ett första Polestar Space öppnar i den världskända racingbyn Le Mans i juli följt av ytterligare ett tiotal försäljningsställen under andra halvan av detta året.
Genom partnerskapet med Volvo Cars kommer de nya Polestar-ägarna ha tillgång till fler än 100 serviceställen.
– Vi har en ambitiös expansionsplan för Frankrike och planerar att öppna upp till tio försäljningsställen redan under 2025 och fortsätta expansionen ytterligare under 2026. Polestars varumärke passar perfekt in på den franska marknaden med ett tydligt fokus på prestanda, design och hållbarhet, säger Stephane Le Guevel, Frankrikechef för Polestar.
Kommentera