I förra veckan lanserade Tesla nya uppgradera Model 3. En ny mer effektiv front och ny interiör är några av förbättringarna som gör den nu sex år gamla elbilen ännu bättre. Någonstans i skymundan av alla produktpresentationer har det också letat sig in en doldis bland nyheterna.
För första gången får Tesla Model 3 en riktig döda vinkelvarnare. Alltså i det klassiska stuket där en lampa lyser upp vid A-stolpen om en annan bil befinner sig vid sidan av bilen. Lampan sitter dold i högtalargallret på förardörran enligt manualen.

Det framkommer inte om det finns någon döda vinkel-varnare på höger sida. Sedan tidigare visar Tesla döda vinkeln i form av sidokamerans vy på mittskärmen. Men det krävde att föraren tittade in i bilen, när denne i själve verket också samtidigt borde tittat ut åt vänster.
Kommentera