I höst är det dags för den kultförklarade biltillverkaren DeLorean att komma tillbaka som elbil. Den 18 augusti visar DeLorean upp den nya elbilen i samband med veteranbilsmässan Pebble Beach Concours d’Elegance i Kalifornien.
Idag får vi ta del av en första teaserbild på den ännu inte namngivna modellen. Bilden ser du ovanför den här artikeln. Namnet kommer DeLorean att avslöja först i samband med premiären.
DeLorean berättar att ”den efterlängtade konceptbilen är kulmen på en 40+-årig historia med det prestigefyllda designföretaget Italdesign och DeLoreans nya tolkning av en modern ikon”.
– Spänningen stiger som dörrarna till vår ikoniska sportbil, säger Troy Beetz, CMO för DeLorean Motor Company Inc.
Så kom DeLorean tillbaka

DeLorean lanserade i slutet av 1970-talet bilen DMC-12 men efter endast 9200 tillverkade bilar gick man i 1982 i konkurs. Ett par år senare (1985) var bilen med i filmen Tillbaka till framtiden och blev snabbt kultförklarad.
1995 köpte ingenjören Stephen Wynne rättigheterna till namnet. Med det ingick också ett gammalt lager och ”nya” DeLorean blev en återförsäljare av reservdelar till DMC-12. Stephen har sedan förvärvet också haft planer på att starta upp tillverkningen av nya bilar – och på senare tid elbilar.
Kommentera