Circle K öppnar unik station med 26 snabbladdare i Järna – ett framtidskoncept

Cickel K har öppnat en helt ny typ av station med snabbladdare i Järna utanför Stockholm. Stationen med sina närmare 30 000 kvadratmeter är den största i Sverige och är ett helt nytt koncept för laddning av elfordon. Stationen har 26 snabbladdare som kan leverera upp till 400 kW vardera.

Circle K berättar att man lyssnat på kundernas önskemål och bland annat byggt tak över laddarna och ordnat med sittplatser samt stämningsfull belysning på området. Taket är inte bara ett väderskydd utan är också utrustade med solpaneler.

– Vi är enormt stolta över Järna, det blir en kronjuvel i nätverket! Här har vi tänkt på precis allt, och med sitt strategiska läge ser vi fin potential. Det är otroligt många som arbetat med det här projektet i flera år, ett gediget lagarbete. Det känns fantastiskt att få klippa bandet nu, säger Jeremy Knights, vd Circle K Sverige AB.

20 av platserna är utformade för personbilar och sex av platserna är utformade för tung trafik.

– Vi har verkligen jobbat tillsammans med våra kunder. Vi menar allvar med att vara kundernas förstaval längs vägen, och här blir det extra trevligt och enkelt att färdas med elbil. Vi ser fram emot att välkomna många kunder till oss, fortsätter Knights.

I anslutning till stationen finns en stor servicebutik som säljer mat och dryck, har gott om sittplatser både inne och ute samt toaletter. Dessutom kommer en Max hamburgerrestaurang öppna i början av april.

Elbilsmagasinet har kollat in stationen:

Nyhetsbrev
Håll dig uppdaterad med Allt om Elbils nyhetsbrev. Det är helt gratis.
Kristofer är grundaren av Allt om Elbil. Följer utvecklingen av elbilen med fascination sedan 2016. Kör självklart också elbil. Mer information och kontakt.