Carlsberg fortsätter att elektrifiera hela transportkedjan

En stor fossilfri, tack!

För två år sedan inledde Carlsberg ett pilottest med tunga eldrivna lagertransporter i Halland. Det utökades året därefter till ytterligare längre rutter mellan Malmö, Ramlösa, Falkenberg och Göteborg. Som en tidig pionjär av tunga eldrivna transporter tar nu Carlsberg nästa steg.

För att utveckla sitt fraktnätverk med eldrivna transporter investerar man nu i nya laddstationer i Falkenberg. Carlsberg kör dagligen transporter mellan bryggeriet i Falkenberg och produktionsanläggningen i Ramlösa. Fyra nya laddpunkter med upp till 600 kW i laddeffekt kommer stå klara innan slutet på året.

– Att investera i laddinfrastruktur och eldrivna lastbilar är en viktig del av vårt hållbarhetsarbete. Detta bidrar med utsläppsminskningar i vår värdekedja och ett minskat klimatavtryck i Sverige, men visar också vägen inom Carlsberg Group och inspirerar till liknande lösningar på fler marknader, säger Andreas Andersson, transportchef på Carlsberg Sverige.

Carlsberg satsar också på att elektrifiera mindre fordon. På lagret har i Falkenberg har fem dieseltruckar nu ersatts med eldrivna modeller. Ett steg närmare företagets målsättning att skapa en fossilfri transportkedja.

– Vi är stolta över att vara ledande inom hållbara transportlösningar och satsar på eldrift där det är möjligt. Detta är en del av vår resa mot en fossilfri verksamhet, och vi arbetar ständigt för att minska vår klimatpåverkan genom att investera i framtidens teknik och miljövänligare lösningar, säger Jonas Kudermann, produktions- och logistikchef på Carlsberg Sverige.

Nyhetsbrev
Håll dig uppdaterad med Allt om Elbils nyhetsbrev. Det är helt gratis.
Kristofer är skaparen bakom Allt om Elbil. Har följt utvecklingen av elbilar sedan 2016. Kör självklart också elbil och betraktar sig som en elbilsinfluencer. Mer information och kontakt.