Sponsrad av
Ziklo
BYD vill prisdumpa elbilar inför sista finalstriden om marknaden

Priskriget på elbilar är ett faktum i Kina. Under de senaste åren har flera utmanare gett sig in i bilbranschen med målet att pressa priserna rejält. BYD som nu är Kinas största elbilstillverkare har inför nästa år bett sina leverantörer om att sänka priserna med tio procent. Målet är att slå ut konkurrenterna.
– 2025 kommer elbilsmarknaden att gå in i den stora finalstriden och en stor knockout-turnering. För att stärka BYD:s konkurrenskraft måste du och dina team på allvar hitta sätt att minska kostnaderna, skriver BYD:s toppchef He Zhiqi i ett mail till leverantörer.
Uppmaningen ska ha orsakat ramaskri bland landets leverantörer som redan nu tampas med mycket små marginaler.
– Uppgången för Kinas bilindustri får inte ske på bekostnad av de inhemska arbetarnas och leverantörernas försörjning. Vi kan inte acceptera ert företags begäran och vi är inte villiga att delta i den här typen av samarbete som bryter mot affärsetik och mänsklig natur, svarade en leverantör uppger Financial Times.
Även om efterfrågan på elbilar är stor i Kina så finns det också en stor överkapacitet i produktionen:
– Kinaesiska elbilstillverkare kan ha möjligheten att replikera japanska märkens framgångar och ta världen med storm, men det kommer sållas bort många spelare längs vägen, kommenterar en underleverantör till tidningen.
















Kommentera