Buggar har försenat billiga elbilen Citroën ë-C3

Det är uppenbart att det inte är lätt med mjukvara om man är en biltillverkare. Under de senaste åren har vi kunnat läsa spaltmetrar om försenade elbilar av just den anledning.

Nu råkar Citroën ut för samma sak med sin nya elbil ë-C3 som i Sverige ska kosta från 299 000 kronor. Lanseringen skulle ha startat under andra kvartalet i år på utvalda marknader.

Nu är beskedet att köparna istället kommer att få sina bilar efter ”sommaruppehållet”, uppger en talesperson för företaget till Bloomberg. Orsaken till förseningen är brister i mjukvaran som ska ha upptäckts nära inpå att serieproduktionen skulle starta.

Intresset för Citroën ë-C3 har varit förhållandevis stort. När det kommer till orderboken så sägs den innehåll 30 000 beställningar.

Nyhetsbrev
Håll dig uppdaterad med Allt om Elbils nyhetsbrev. Det är helt gratis.
Kristofer är skaparen bakom Allt om Elbil. Har följt utvecklingen av elbilar sedan 2016. Kör självklart också elbil och betraktar sig som en elbilsinfluencer. Mer information och kontakt.