Brandrisken i batterier är låg, meddelar MSB

Brand i bil (ej elbil).

Myndigheten för samhällsskydd och beredskap (MSB) berättar att de för tillfället får många frågor om bränder i eldrivna transportmedel, vilket inkluderar bland annat elbilar. Under de senaste åren har MSB följt riskerna med bränder i el- och hybridfordon.

Från det arbetet har man gjort en omfattande sammanställning över incidenter mellan 2018 och 2023, med räddningstjänsternas händelserapporter som grund. Slutsatsen är att risken för bränder i batteriet är låg.

– Det är viktigt att betona att vi inte ser en dramatisk ökning av bränder som beror på batteriet i ett eltransportmedel. Men nya produkter kan ge nya risker och det är viktigt för oss på MSB att vi håller oss uppdaterade. Därför fortsätter vi arbetet med att följa upp bränder i eltransportmedel med litiumjonbatterier, säger Ulf Bergholm, handläggare på MSB.

Under åren finns 419 rapporterade incidenter, men det inkluderar också allt från cyklar, permobiler, hoverboards, mopeder och sparkcyklar utöver större fordon som personbilar, bussar och lastbilar. När det kommer till personbilar, lastbilar och bussar finns det 130 incidenter under perioden.

Bland personbilar, lastbilar och bussar har 27 brunnit under färd, och endast i några enstaka fall har det funnits en koppling till batteriet. I vissa fall startade bränderna i samband med våldsamt krockvåld. 33 av de rapporterade incidenterna pekar på brand som skett under laddning, men nödvändigtvis inte som konsekvens av laddningen. I 70 fall är anledningen till branden okänd.

– Risken för bränder i batterier är låg, summerar Ulf Bergholm.

Hela sammanställning över incidenter mellan 2018 och 2023 finns att läsa här (PDF).

Nyhetsbrev
Håll dig uppdaterad med Allt om Elbils nyhetsbrev. Det är helt gratis.
Kristofer är grundaren av Allt om Elbil. Följer utvecklingen av elbilen med fascination sedan 2016. Kör självklart också elbil. Mer information och kontakt.