BMWs nya el-SUV: BMW iX3 redo för tillverkning

Nu är BMW klara med den nya eldrivna suven BMW iX3 som därmed blir redo för tillverkning. Elbilen har genomgått flera tester för att kunna typgodkännas världen över och tillverkningen kommer starta i slutet av sommaren.

Först senare i sommar kommer BMW att premiärvisa bilen. Då får vi se den slutgiltliga designen och får ta del av tekniska specifikationer och detaljer. Det vi vet idag är att BMW iX3 är utrustad med ett batteri på 74 kWh och får en räckvidd på över 440 km.

BMW kommer presentera ytterligare två elbilar, dock först nästa år. Då kommer BMW erbjuda fyra helt eldrivna modeller. Dessa är elbilarna BMW i3, BMW iX3, BMW i4 och BMW iNext.

Nyhetsbrev
Håll dig uppdaterad med Allt om Elbils nyhetsbrev. Det är helt gratis.
Kristofer är skaparen bakom Allt om Elbil. Har följt utvecklingen av elbilar sedan 2016. Kör självklart också elbil och betraktar sig som en elbilsinfluencer. Mer information och kontakt.