Biljätten Stellantis och CATL bygger stor batterifabrik i Spanien

Stellantis och CATL meddelar idag att man ingår ett partnerskap och investerar upp till 4,1 miljarder euro i ett gemensamt bolag för att bygga en stor batterifabrik i Zaragoza, Spanien. Här ska man producera så kallade järnfosfat-batterier (LFP). En batteriteknik som anses både billigare och tåligare än de mer högpresterande NMC-batterierna.

Målet är att starta produktionen mot slutet av 2026. Anläggningen ska då ha en årlig produktionskapacitet på 50 GWh. Satsningen på batterier kommer att stötta Stellantis övergång till elbilar och göra det möjligt att ta en större kontroll av värdekedjan vilket ska göra det möjligt att erbjuda mer prisvärda elbilar.

– Detta viktiga samriskföretag med vår partner CATL kommer att möjliggöra innovativ batteriproduktion vid en produktionsanläggning som redan är en ledare inom ren och förnybar energi, vilket bidrar till en hållbarhet med ett helhetsperspektiv, säger Stellantis styrelseordförande John Elkann

I Stellantis ingår bilmärken som Citroen, Fiat Jeep, Peugeot Opel, Maserati, Alfa Romeo, Chrysler, Dodge Lancia, Ram och DS.

– Samriskföretaget har lyft vårt samarbete med Stellantis till nya höjder, och jag är övertygad om att vår banbrytande batteriteknologi och enastående operativa expertis, i kombination med Stellantis decennier av erfarenhet av verksamhet lokalt i Zaragoza, kommer att säkerställa en stor framgång inom branschen, säger Robin Zeng, styrelseordförande och VD för CATL.

Nyhetsbrev
Håll dig uppdaterad med Allt om Elbils nyhetsbrev. Det är helt gratis.
Kristofer är grundaren av Allt om Elbil. Följer utvecklingen av elbilen med fascination sedan 2016. Kör självklart också elbil. Mer information och kontakt.