Bentleys första elbil snart här – dynamisk med Porsche-teknik

Bentley står inför ett historiskt modellsläpp. Om ungefär en månad har märkets första elbil Bentley Torcal premiär. Nu har Bentley låtit de första utomstående åka med i en kamouflerad prototyp. Det i samband med Monterey Car Week i Kalifornien.

Bakom ratten satt Martin Page som är produktchef för Bentley Torcal. Torcal bygger på en helt ny plattform och skiljer sig därför åt från märkets tidigare modeller. Dessutom är karossen lägre vilket ska förmedla ett mer sportigt uttryck.

– Det är andra proportioner. Det är en lägre bil med kanske lite mer sportiga ambitioner. Det är därför vi har placerat bilen i segmentet Sports SUV, berättar Martin Page.

Bentley har samtidigt bekräftat att Torcal delar vissa komponenter med plattformen bakom elektriska Porsche Cayenne. Mjukvara, chassi och bilens övriga uppträdande ska däremot vara särskilt anpassade för Bentley.

Motorstarkaste Bentleyn hittills

Några fullständiga tekniska specifikationer har ännu inte släppts. Bentley avslöjar däremot att Torcal blir märkets starkaste serieproducerade modell hittills. Det behövs kanske också en hel del kraft. Bilen uppges väga omkring 2,7 ton.

Från baksätet beskriver Robb Reports reporter accelerationen som omedelbar och kraftfull. Trots vikten ska Torcal också hålla karossrörelserna väl under kontroll vid snabbare kurvtagning.

Enligt Martin Page har bland annat styrning, bromsar och gasrespons jämförts och utvecklats med Continental GT som referens.

– Den är lika bekväm som en Flying Spur och lika dynamisk som en GT, sammanfattar han.

Elbil med V8-ljud

Bentley har också valt en lite annorlunda väg när det gäller ljudet. Torcal kan köras tyst men som standard får bilen ett fejkat drivlineljud inspirerat av märkets klassiska V8-motorer. Utgångspunkten har varit ljudet från Bentley Continental Turbo R.

Bentley har sedan blandat in inspelningar av bland annat slagverk för att skapa ett ljud som inte ska kännas alltför perfekt eller digitalt.

– Motorn är inte perfekt och vi ville få med den ofullkomligheten även i ljudet så att det känns naturligt och autentiskt, säger Page.

Ljudet följer dessutom hur mycket vridmoment föraren begär snarare än bilens hastighet eller gaspedalens exakta position.

Premiären av Bentley Torcal äger rum den 23 september.

Nyhetsbrev
Håll dig uppdaterad med Allt om Elbils nyhetsbrev. Det är helt gratis.
Kristofer är skaparen bakom Allt om Elbil. Har följt utvecklingen av elbilar sedan 2016. Kör självklart också elbil och betraktar sig som en elbilsinfluencer. Mer information och kontakt.