Bättre och billigare elbilsladdning på Gotland

Pressbild: Gotlands Elförsäljning.

Nu blir laddningsinfratrukturen på Gotland bättre. Energibolaget Gotlands Elförsäljning kommer nu under våren att satsa på nya laddplatser. Först ut är nya laddningsmöjligheter i Roma och på östercentrum i Visby.

– Under våren har vi satt upp ett tiotal elbilsladdare på strategiska platser där vi vet att det finns behov av att ladda elbilar. Gotland har kommit långt i den här delen av energiomställningen och vi är idag ett av de laddtätaste länen i landet, säger Julius Bengtsson, vd vid Gotlands Elförsäljning AB. 

Sänker priserna

AC-laddning (vänster) och DC-laddning (höger) på Gotland. Källa: ChargeFinder.

Samtidigt som man bättrar på infrastrukturen har man också genomfört prissänkningar på den publika infrastrukturen. I inledningen av maj fick priset på snabbladdning en större prissänkning hos energibolaget. Det från 6 till 4,50 kronor per kWh.

För destinationsladdning (AC) sänks priset från 5 kronor till 4,50 kronor per kWh.

– Vi vill göra det både smidigare och billigare att köra elbil på Gotland. Med dessa båda satsningar ligger vi i framkant, summerar Julius Bengtsson. 

Nyhetsbrev
Håll dig uppdaterad med Allt om Elbils nyhetsbrev. Det är helt gratis.
Kristofer är grundaren av Allt om Elbil. Följer utvecklingen av elbilen med fascination sedan 2016. Kör självklart också elbil. Mer information och kontakt.