Audi kan slopa de fyra ringarna på elbilar i Kina, enligt uppgifter

Audis nya elbilar som utvecklas för Kina kan slopa biltilverkarnas ikoniska logotyp med fyra ringar. Det uppger två personer insatta i utvecklingsarbetet, citerade i Reuters.

Orsaken sägs vara av ”hänsyn för varumärket” med anledning av att Audi utvecklar en ny generation elbilar med kinesiska SAIC Motors samt det ökade beroendet av lokala leverantörer och tekniker.

Reuters berättar att Audi avböjt att kommentera uppgifterna, som man kallar för spekulationer. SAIC sa i ett uttalande till Reuters att elbilarna som mynnar ut från samarbetet kommer vara ”äkta Audi med äkta Audi-DNA.”

Audi planerar att visa upp en första konceptbil i november, där man också kommer att lyfta fram märkets framtidsplaner i Kina. Audi sålde under årets första sex månader endast 10 000 elbilar i landet. Det kan jämföras med lokala märken som Nio och Zeekr som sålde åtta gånger fler elbilar.

Nyhetsbrev
Håll dig uppdaterad med Allt om Elbils nyhetsbrev. Det är helt gratis.
Kristofer är skaparen bakom Allt om Elbil. Har följt utvecklingen av elbilar sedan 2016. Kör självklart också elbil och betraktar sig som en elbilsinfluencer. Mer information och kontakt.