Inom en inte allt för avlägsen framtid kan vi förvänta oss en helt eldriven Audi A4, en modell som kan bli en direkt utmanare till modeller som BMW i3. Nu kommer nya uppgifter att Audi A4 e-tron lanseras 2028 och med det introducerar Audi ny viktig elbilsteknik.
Enligt uppgifterna kommer den nya eldrivna A4 nämligen bli en av de första elbilarna från Audi att används Volkswagen-koncernens nya plattform Scalable Systems Platform (SSP). Detta är nästa generationens elbilsplattform som på sikt ska ersätta dagens MEB- och PPE-plattformar.
Enligt Audi blir A4 e-tron den första modellen som nyttjar plattformens fulla potential. Det handlar bland annat om ett nytt batterikoncept, en zonbaserad elektronisk arkitektur, högre effektivitet och längre räckvidd.

Nya Audi A4 blir dessutom en modell med ett helt nytt designspråk. Det ska Audis teknikchef Rouven Mohr ha bekräftat i samband med en internationell provkörning av nya Q7 uppger australiensiska GoAuto.
Det handlar då om formspråket The Radical Next som introducerades med konceptet Audi Concept C.
– A4 kommer att bli en av de första större volymmodellerna med vårt nya designspråk Radical Next och alla våra nya filosofier, förklarar Rouven Mohr.

Även interiört kommer den nya A4 e-tron att få en ny utformning. Trenden med allt större pekskärmar ska brytas och Audi ska återgå till en mer balanserad lösning där teknik integreras mer diskret. Det innebär bland annat att fysiska knappar och reglage åter får en större roll i kupén.
– Vi vill återställa den typiska Audi-känslan som människor alltid har uppskattat hos vårt märke, säger Rouven Mohr.
En Avant på ingång
Ett gädjande besked till den svenska marknaden är också att A4 e-tron kommer i ett kombiutförande, eller Avant som det heter på Audi-språk.
– Om du frågar mig håller jag helt med om att en Avant är en del av Audis DNA. Audi gjorde kombin cool och det ska vi fortsätta med, avslutar Rouven Mohr.
Några uppgifter om specifikationerna finns inte, men modellen måste utmana vassa elbilsmodeller som Mercedes C-Klass och BMW i3. Det innebär räckvidder över 800 kilometer och mycket snabb laddning.
Tidigare har Volkswagen-koncernen sagt att SSP-plattformen ska fungera för ett brett segment, med elbilar i allt från A0 till D-segmentet. Man talar om motoreffekter mellan 120 till 1300 kW och snabbladdning från 10 till 80 procent på 12 minuter. Volkswagen kommer att presentera de första modellerna på den nya plattformen under nästa år.
















Kommentera