Många hushåll väljer privatleasing när man skaffar en ny elbil. Det visar en ny rapport från Volkswagen Finans Sverige som granskat fordonsmarknaden under 2024. I rapporten står det att hela 48 procent av hushållen som skaffat en ny elbil gjorde det genom privatleasing.
– Det kan förklaras av att elbilar har ett högt inköpspris vilket gör leasing eller billån attraktivt och för många hushåll en nödvändig finansieringslösning för att möjliggöra tillgång till en elbil. En annan förklaring är att kunden slipper ta egen risk för restskulden och därmed sänks tröskeln för kunderna att välja elbil, förklarar rapportförfattaren.
För de som valde ett billån med elbilen som säkerhet är andelen 39 procent. Sammanlagt finansierar alltså 87 procent av hushållen nya elbilar genom finansiering i någon form. Det är en ökning från 75 procent året innan.

Det är främst 40-talister och 90-talister som oftast väljer privatleasing när de finansierar en bil. Allra störst andel leasing har de kunder som är födda på 00-talet, men till storlek är den gruppen mycket liten.
Även leasing av begagnade elbilar är något som börjat öka och bedöms fortsätta öka under 2025. Det i takt med att tillgången på fler begagnade elbilar ökar.

– Genom leasing kan kunder enkelt få tillgång till elbilar och laddhybrider utan att behöva hantera den ekonomiska risken med värdeminskning. Det är glädjande att se att intresset för elbilar växer stadigt, inte minst inom begagnatleasing vilket visar att det finns ett behov av bilfinansieringslösningar även för denna kategori av elbilar. Som finansieringspartner vill vi aktivt stödja omställningen till en fossilfri framtid och underlätta för våra kunder att ta det steget, säger Patrik Lindroth, VD Volkswagen Finans.
Topp 5 privatleasade elbilarna 2024:
- Volvo EX30
- Cupra Born
- Volkswagen ID.4
- Polestar 2
- Volkswagen ID.3.
Kommentera